9999 TL ve üzeri siparişinizle birlikte LAL Pırlanta'dan Pırlantalı Gümüş Kar Tanesi Kolye hediye!
Lal Pırlanta

ÜCRETSİZ KARGO

Lal Pırlanta

3D GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

7 GÜNDE ÜCRETSİZ İADE

Lal Pırlanta

SERTİFİKALI ÜRÜNLER

BAKIM GARANTİSİ

Lal Pırlanta

ŞIK MÜCEVHER KUTUSU

Pırlanta Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pırlanta alırken dikkat edilmesi gerekenler, kaliteli ve yenilikçi bir pırlanta tasarımına ulaşılması açısından önemli. Çok değerli bir taş olan pırlantadan tasarlanan takı ürünlerini satın alırken titiz davranmak gerekir. Dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi sahibi olunduğunda, fiyat performans ilişkisi doğrultusunda yenilikçi tasarımlara ulaşmak mümkün hale gelecektir.

Bir pırlanta satın almadan önce dikkat etmeniz gereken hususları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Pırlantanın kesimi
  • Pırlantada berraklık
  • Pırlantanın rengi
  • Kabul gören uluslararası sertifikalar
  • Pırlantada montür
  • Pırlantada karat

Hem pırlanta hem de farklı değerli taşlarla tasarlanan ürünleri satın alırken bu hususlara dikkat edebilir, yenilikçi ürünlere sahip olabilirsiniz. Kaliteli pırlantalar, kendilerini farklı özellikleriyle her zaman belli eder. Önemli olan sizin onu bulmanızdır. İşte pırlanta alırken dikkat edilmesi gerekenler listesi!

Pırlanta Kesimi Pırlantanın Işığı Kırma Yeteneğini Belirliyor

Pırlanta kesimi, pırlanta alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevapları arasında kendisine özel bir yer ediniyor. Pırlantanın kesimi, pırlantanın ışığı kırma yeteneğini doğrudan belirler. Dolayısıyla pırlanta kesimi pırlanta ürünleri satın almadan önce göz önünde bulundurulmalıdır. Her bir pırlantanın bir kesim oranı bulunur. Kesim oranları, temel olarak simetri ve parlaklığı sağlama durumudur.

Pırlantada kesimin ne kadar kaliteli olduğunu anlamanın çeşitli yöntemleri bulunuyor. Bunlardan en bilineni, pırlantanın bir yüzeyinden giren ve diğer taraftan yansıyan ışığın dağılarak taç kısmından yayılmasıdır. Eğer satın alacağınız pırlanta ışığın bu şekilde hareketine izin veriyorsa, pırlantanın kaliteli bir tasarıma sahip olduğunu söylemek olanaklıdır.

Bir pırlantada kesim iyi ve doğru bir şekilde yapılmışsa eğer, pırlantanın ışıltısı da o oranda artacaktır. Dolayısıyla satın alacağınız pırlantalarda bu hususa dikkat etmeniz, doğru ürünü tercih etmeniz açısından önemli bir yere sahiptir. Pırlanta alırken dikkat edilmesi gerekenler listesinde yer alan pırlanta kesimi doğru yapılmamışsa ne yazık ki pırlanta mat bir görünüm elde edecektir.

Pırlantada Berraklık, Göz Alıcı Takılara Ulaşmanız Açısından Çok Önemli

Pırlanta alırken dikkat edilmesi gerekenler listesinde yer alan bir diğer husus ise pırlantada berraklıktır. Göz alıcı pırlantalara ulaşmanız için pırlantanın berraklığına dikkat etmelisiniz. Yüzyıllardır pırlantanın bu kadar çok göz önünde olmasının temel nedeni de bu özelliğidir. Aslında pırlantada berraklık; pırlanta içinde yer alan izlerin yoğunluğu, izin şekli ve izlerin nerelerde olduğu gibi özelliklerin bir bütün halinde değerlendirilmesidir.

Elmasın oluşum sırasındaki çok özel lekeler olarak bilinen ve pırlantanın kalitesini belirleyen berraklık, yenilikçi tasarımlara ulaşmanızı olanaklı hale getirir. Pırlantada berraklık seviyesi IF veya FL’den başlar ve VVS1, VVS2 şeklinde devam eder. Peki tercih edeceğiniz bir pırlantanın berraklığı nasıl olmalı? Bu konuda nelere dikkat etmelisiniz?

VS1 gibi derecelere sahip pırlantaları satın almak, çok daha estetik pırlantalara sahip olmak anlamına gelir. Dolayısıyla bu tür pırlantalara yönelim gösterebilirsiniz. Pırlantanın berraklığı arttığında fiyatında da bir artış meydana gelecektir. Fakat çok daha berrak bir pırlanta, göz alıcı bir pırlantaya ulaşmanızı sağlar. Berrak bir pırlantada yer alan saf karbon zerreleri, taşın estetik ve şık bir takı haline gelmesini mümkün kılar.

Pırlanta Satın Almadan Önce Hangi Renkle Tasarlandığına Göz Gezdirin

Pırlanta tasarımların her birinde renk konusunda farklılık bulunuyor. Genellikle beyazın farklı tonları ile tasarlanan pırlantalar, çoğunlukla renksize yakınlığına göre sınıflandırılıyor. Mücevher dünyasında en fazla bulunan ve sıklıkla talep göre pırlanta renkleri H-L arasında yer alanlardır. Bu aralıkta bulunan pırlantalar hafif renkli beyaz olarak tanımlanıyor.

Bunun yanı sıra D, E, F ve G skalalarındaki pırlantaları bulmak çok daha zordur. Yeşil, mavi ve pembe renkli pırlantalar da bulunması oldukça zor pırlantalardır. M ve altındaki sınıflandırmada yer alan pırlantaların rengi belirgin bir sarımtıraktır.

Pırlanta satın almadan önce satın alacağınız pırlantanın rengine dikkat etmenizde fayda bulunmaktadır. G-H arasındaki pırlantalar, neredeyse renksiz olarak sınıflanabilecek kadar açık renkli grubu ifade eder. Fiyat performans ilişkisi yüksek olan bu aralıktaki pırlantalar, sıklıkla tercih edilen pırlantalar olarak değerlendirilebilir. Bunun yanı sıra I-J skalası arasında yer alan pırlantalar renk açısından verimsizdir fakat çok daha gösterişli bir yapıya sahiptir.

Pırlanta rengi, pırlantanın kalitesi ve estetik görünümü açısından çok değerli olduğundan, satın almadan önce pırlanta rengi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Alacağınız Pırlanta Kabul Gören Uluslararası Sertifikalara Sahip Olmalı

Pırlanta alırken dikkat edilmesi gerekenler listesinde yer alan bir diğer husus da pırlantanın kabul gören uluslararası bir sertifikaya sahip olmasıdır. Sertifikalı pırlantalar; pırlantanın kesimi, berraklığı, karat oranı gibi bilgileri bünyesinde barındırır. Bu ise pırlanta hakkında çok daha fazla bilgi edinilmesini olanaklı hale getirir.

Pırlantanın özelliklerini doğrulayan bir onay belgesi olarak da düşünülebilen pırlanta sertifikasında iki kurum ön plana çıkmaktadır. Bunlardan biri GIA, diğeri ise HRD’dir. Uluslararası anlamda kabul gören bu kurumlar, pırlanta sertifikaları sunarak kaliteli pırlantalara ulaşılmasını mümkün kılmaktadır. Dolayısıyla satın alacağınız pırlantanın kabul gören bir sertifikaya sahip olup olmadığını bilmeniz önemlidir.

Pırlantada Montür, Pırlantanın Zarafetini Doğrudan Etkiliyor

Pırlanta alırken nelere dikkat edilmeli sorusu kapsamında pırlanta satın alacak kişilerin pırlanta montürünü de ön planda tutması gerekmektedir. Pırlantanın yerleştirildiği metal çerçeve ya da pırlantanın yerleştirilme şekli olarak tanımlanabilen montür kavramı, pırlantanın estetik görünümünü doğrudan etkiler.

Mücevher sektöründe genellikle kalın tırnaklı montürler kullanılır. Bu tür montürler, pırlantanın olduğundan daha büyük görünmesini sağlayarak şatafatlı bir pırlanta ürüne ulaşılmasına imkân tanır. İnce tırnaklı montürler ise pırlantanın gerçek boyutunu gösterir. Günümüzde bir hayli fazla montür çeşidi bulunur. Bunların her biri, pırlanta tasarımının farklılaşmasına neden olur. Pırlantadaki güzelliği ön plana çıkarmada önemli bir yere sahip olan montür, pırlanta satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri olarak ön plana çıkıyor.

Pırlanta alırken dikkat edilmesi gerekenler listesinde yer alan montür, gösterişli pırlanta tasarımların oluşmasını sağladığı gibi çok daha sade tasarımların oluşmasını da olanaklı kılmaktadır. 

Pırlanta Karat Oranı, Kaliteli Pırlantalara Ulaşmanız Açısından Önemli

Pırlantada karat oranı, pırlantanın kütlesi olarak da tanımlanabilir. Pırlanta alırken dikkat edilmesi gerekenler listesinde kendisine özel bir yer edinen karat, göz alıcı pırlantalara ulaşılabilmesi açısından oldukça önemlidir. Mücevher dünyasında önemli bir yere sahip olan karat, 0.2 gramlık bir metrik ölçüsü olarak bilinmektedir.

Temel olarak her karat 100 eşit puana bölünür ve karat hesaplamaları bu şekilde yapılır. Bir çeyrek karat 25 puandır. Bu ise bir çeyrek karatın 0.25 CT şeklinde ifade edilmesini sağlar. Genellikle evlilik tekliflerinde kullanılan pırlanta yüzüklerdeki karat oranları 0.25 ila 0.50 CT şeklindedir. Pırlanta satın alınırken karat yapısına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Bir pırlantanın büyüklüğü onun değerini belirleyen temel husus değildir. Asıl olan karat yapısıdır.

Lal Pırlanta, benzersiz pırlanta tasarımları sizlere mütevazi fiyatlarla sunmaya devam ediyor. Yenilikçi tasarımlara ulaşım sağlayabilmek için farklı kategoriler üzerinden sizlere sunulan tasarımları inceleyebilirsiniz. Son derece modern ve incelikli detaylara sahip olan pırlanta ürünler arasından arzu ettiklerinizi satın alabilirsiniz. Kendinizi ya da sevdiklerinizi mutlu etmek, onlara sevginizi göstermek istiyorsanız, www.lalpirlanta.com 'da yer alan tasarımlar tam da size göre!

Bir önceki yazımıza https://www.lalpirlanta.com/blog/yaz-aylarinda-en-cok-tercih-edilen-pirlantalar linkinden ulaşabilirsiniz.

Pırlanta Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler