9999 TL ve üzeri siparişinizle birlikte LAL Pırlanta'dan Pırlantalı Gümüş Kar Tanesi Kolye hediye!
Lal Pırlanta

ÜCRETSİZ KARGO

Lal Pırlanta

3D GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

7 GÜNDE ÜCRETSİZ İADE

Lal Pırlanta

SERTİFİKALI ÜRÜNLER

BAKIM GARANTİSİ

Lal Pırlanta

ŞIK MÜCEVHER KUTUSU

Pırlanta Renkleri Nelerdir?

Pırlanta Renkleri Nelerdir

 

Geçmişten günümüze en değerli mücevher pırlanta olmuştur. Tüm kadınların hayallerini süsleyen bu değerli taş hem kalitesi hem de modelleri ile özel bir aksesuardır. Zarafet ve ışıltının bir araya geldiği asil kadınların vazgeçilmez parçaları, pırlantalardır. Yazımızın devamında pırlanta renklerine ait detaylı bilgilere değiniyoruz...

Göz alıcı tasarımlarıyla özel günlerin en güzel hediyesi her zaman pırlanta takılar olmuştur. Sevdiklerinize alacağınız en güzel hediyenin seçimi de oldukça önemlidir. Pırlanta seçiminde en önemli kriter rengidir. Birbirinden farklı tasarımlar için Lal Pırlanta ürünlerine göz atın..

Pırlanta Renkleri Nelerdir

0.37 ct. Pırlanta Yarımtur Yüzük modelini incelemek için görselin üzerine tıklayabilirsiniz.

Pırlanta taşlarının çoğu renksiz görünür. Fakat pırlantalar belli belirsiz ton farklılıklarına sahiptir. Çıplak gözle bakıldığında hepsi aynı renk görünmesine rağmen hiçbiri aynı değildir.

Pırlanta renkleri, tüm dünyada standart olarak kabul edilmiş ve GIA (Amerika Geomoloji Enstitüsü) tarafından ‘D’ harfinden ‘Z’ harfine kadar sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırma, pırlantanın kalite ve nadirliğini gösterir. 

En değerli pırlantalar genel olarak en renksiz olanlarıdır. Tamamen renksiz bir pırlanta en değerli ve en nadir olanıdır. Renksiz pırlanta bulmak neredeyse imkansıza yakındır. Aynı zamanda çok belirgin bir renge sahip pırlanta da yok denecek kadar azdır.

Pırlanta Renk Sınıflandırılması

Pırlanta renkleri, beyazlığı, parlaklığı ve kalitesine göre sınıflandırılır. Pırlantalara yakından bakıldığında sınıflar arasında farkı görmek çok zordur. Ancak ince farklar pırlantanın kalitesini belirler. Diamond kelimesinin baş harfi D, en değerli pırlanta rengini temsil eder. D dereceli pırlanta tamamen renksizdir. Son derece nadir ve en değerli pırlanta sınıfıdır. Renkleri ve beyazlığı Z harfine doğru değişiklik gösterir. 

Renk değerleri, pırlanta seçimi yaparken oldukça önemli bir unsurdur. Pırlanta kalitesini ve değerini belirleyen renk sınıflandırması şu şekilde sıralanır:

· Renksiz Sınıflar (Ekstra Beyaz)

D, E ve F harfleri ile derecelendirilen pırlantalar renksiz olarak kabul edilir. Bu dereceler arasındaki fark, yalnızca mücevher uzmanı tarafından özel ekipmanlar kullanarak ortaya çıkarılabilir. Pırlanta renkleri arasında ekstra beyaz sınıfında yer alan D, E ve F harfleri, sarı ve kahverengi tonlar bulunmadığından, en kaliteli derecelerdir.

F renkli pırlantalar, profesyonel bir incelemede bile D harfinden ayırt edilemez. LAL Pırlanta ürünlerinde hem ışıltısı hem de kalitesi ile en çok tercih edilen F renk derecesini kullanır.

· Renksiz Sınıflara En Yakın (Beyaz)

Renksiz sınıfına en yakın olan G, H, I ve J harfleri beyaz olarak sınıflandırılır. Bu pırlantaların içerisinde bulunan sarı tonları tek başlarına bakıldığında görünmez. Ancak renksiz bir pırlanta ile yan yana getirildiğinde bu pırlantaların renkleri fark edilebilir. G sınıfı pırlantalar neredeyse renksizdir. İnce sarı tonu J sınıfına kadar hafifçe göze çarpmaya başlar. Bu pırlantalar, en çok tercih edilen pırlanta sınıfıdır. Çünkü renksiz pırlantalardan daha ucuzdur ve neredeyse çıplak gözle fark edilebilecek net bir renk tonu yoktur.

· Hafif Renkli Sınıflar

Hafif renkli pırlantalar K, L ve M harfleri olarak sınıflandırılır. K’den M’ye kadar olan pırlanta dereceleri, soluk renkler olarak kabul edilir. Bu pırlantalara çıplak gözle bakıldığında sarımsı renk tonu kolaylıkla fark edilebilir. Hafif renkli pırlantalar, renksiz ve neredeyse renksiz pırlantalardan daha uygun fiyatlara sahiptir. Farklı zevkleri olan, sarı rengini beğenen kadınlar için oldukça popülerdir. 

En İyi Pırlanta Hangi Harftir?

Pırlanta renkleri ‘D’ harfinden başlayıp ‘Z’ harfine kadar uzanır. D harfi tamamen renksiz pırlantayı temsil eder. Z’ye doğru hafif sarıya kadar değişen pek çok pırlanta renk derecesi vardır. Genel olarak en iyi pırlantalar renksiz olanlarıdır. Bir pırlanta için ‘en iyi renk’ olarak adlandırılan D renk skalası tamamen renksizdir ve son derece nadirdir.

D sınıfı, en iyi pırlanta harfidir. Elbette en iyi pırlanta harfi, kişisel zevklere ve stile göre farklılık gösterebilir. Gösterişli bir şıklıktan hoşlanan kadınlar için D sınıf pırlantalar en iyi renk olarak adlandırılır. D renk pırlantaların, daha düşük bir renk derecesine sahip pırlantalara göre fiyatı oldukça yüksektir. Bu dereceler çıplak göz ile bakıldığında tamamen aynı görünmektedir. Fakat D harfi ile diğer renksiz sınıfta yer alan harfler arasındaki fiyat farkı çok fazladır. Ayrıca farklı stile sahip, asil kadınlar için birçok pırlanta renkleri mevcuttur.

Hangi Renk Pırlanta Daha Değerlidir?

Pırlantalar doğadaki yabancı maddelerden dolayı genellikle kahverengi, sarı ve gri renklere sahiptir. Bu renklerin doygunluğu ve tonuna göre derecelendirilir. Böylece pırlanta renk skalası oluşturulur. GIA, bir taştaki kahverengi, sarı ve gri derecesini ölçerek pırlantanın niteliği belirler.

Pırlanta, D’den Z’ye kadar ulaşan bir renk skalasına sahiptir. Pırlantanın değerini, renkli ve renksiz arasındaki dereceler gösterir. Çıplak gözle ve büyütme altında renksiz görünen D renk derecesi, piyasadaki en değerli ve en nadir pırlantaları ifade eder.

Bir pırlantanın alabileceği en yüksek kalite renk derecesi ‘D’ harfidir. Pırlantalar arasında en yüksek renk derecesi D sınıfıdır. Ekstra beyaz olan D pırlantalar, en nadir görülen ve en değerli taşlardır. Tamamen renksiz olduğu için ışığı yansıtma gücü çok yüksektir. Bu durum pırlantanın daha ihtişamlı ve göz alıcı bir ışıltıya sahip olmasını sağlar.

D renk derecesine sahip pırlanta taş, diğer renk sınıflarına göre daha nadir bulunur. Ayrıca diğer pırlanta renkleri derecelerine göre önemli ölçüde fiyat üstünlüğü vardır. 

Pırlanta tektaş yüzükleri seçiminde pırlanta renklerini bilmek, bu konuda hangi yüzüğü tercih edeceğinize yardımcı olacaktır.

Pırlantada F ve G Renk Ne Demek?

Pırlanta renkleri, kalitesi ve değerinin daha iyi anlaşılabilmesi için derecelendirilmiştir. Genellikle mücevherlerde D ve M dereceleri arasında kalan harfler kullanılır. Bir renk derecesinin, diğer bir alt renk derecesi ile arasındaki fark çok küçüktür. Öyle ki, çıplak gözle ayırt etmek büyük ölçüde imkansızdır.

Pırlantanın daha ihtişamlı parlamasını sağlayan D derecesini, F ve G renkli pırlantalar takip eder. F ve G renk derecesi hem kalitesi hem de fiyatı ile mücevherlerde en çok tercih edilen sınıflardır.

Pırlanta ürünlerinde sıkça F ve G renklerini görürüz. D renk derecesinin piyasadaki diğer renk derecelerinden büyük ölçüde pahalı olması sebebiyle mücevher tutkunları F ve G renk derecelerini sıkça tercih etmektedir.

· F Renk Pırlanta

F renk pırlantalar, renksizdir ve ekstra beyaz kategorisinde yer alır. İçerisinde çok az bir renk barındırır. D ve E renkli pırlantalar ile hemen hemen aynıdır. Yan yana durduklarında veya büyütme altında D ve E renkli pırlantalar ile neredeyse aynı görünür. F renkli pırlantayı ancak bir gemolog (taş bilimci) belirleyebilir. Ekstra beyaz grubunun içerisinde kolye, yüzük, küpe, bileklik gibi birçok mücevherin yapımında en fazla kullanılan renk türüdür. Çok iyi kaliteye ve uygun fiyata sahip olması, en önemli tercih nedenleri arasında yer alır.

· G Renk Pırlanta

G renk pırlantalar, renksiz sınıfa en yakın derecedir. Neredeyse hiç renk göstermeyen G derecesinin F renginden farklı olarak içerisinde sarı oranı biraz daha fazladır. Bu yüzden uzmanlar tarafından kolaylıkla anlaşılır. G harfi, GIA tarafından sınıflandırılan renksizlere en yakın aralığında en yüksek ve en iyi dereceye sahiptir. G derecesinde bulunan renk tonlarını çıplak gözle tespit etmek çok mümkün değildir. F renkli pırlantalardan farklı gözükmeyen G renkli pırlantalar, fiyat avantajlarından dolayı sıkça tercih edilir.

Pırlanta renkleri arasında ışıltı ve parlaklık arayanlar için F ve G dereceleri en iyi seçenektir. LAL Pırlanta'da yer alan pırlanta yüzükler , pırlanta baget yüzükler hem uygun fiyat hem de kalitesi ile zerafetinize ışıltı katacaktır. Mücevherde en çok tercih edilen F ve G renk dereceleri ile her bütçeye ve tarza uygun ürünleri LAL Pırlanta ile bulmanız mümkündür.

Pırlanta Renkleri Nelerdir?